PiS złożyło projekt ustawy dotyczący m. in. Orlenu
W poniedziałek do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji dwóch ustaw: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.
Projekt został opracowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wprowadza on dwie główne zmiany w stosunku do dotychczasowych przepisów.
Pierwsza to rozszerzenie grupy spółek, których akcje nie mogą zostać sprzedane. Takimi zapisami zostaną objęte PSE Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA.
Kolejna propozycja to stworzenie Rady do spraw bezpieczeństwa narodowego. Miałaby ona nadzorować proces odwołania członków organów nadzorczych oraz odwołania i zawieszenia w czynnościach członków organów zarządzających spółek: Orlenu, Pernu, PSE, Gaz-Systemu i Polfy Tarchomin.
Zadania Rady
Rada miałaby wydawać opinię na temat zmian w składzie rad nadzorczych wymienionych wyżej spółek. Składałaby się z 5 członków: 3 powoływałby Sejm, a po jednym Senat oraz prezydent. Ich kadencja trwałaby 6 lat. Radą kierowałby przewodniczący wybierany na pierwszym posiedzeniu spośród wszystkich członków gremium.
Zmiany objęły także rady: Orlenu, Pernu, PSE, Gaz-Systemu i Polfy Tarchomin. Kadencja organów nadzorczych i organów zarządzających tych spółek byłaby wspólna i trwałaby 5 lat. Odwołanie członków organów nadzorczych oraz odwołanie i zawieszenie w czynnościach członków organów zarządzających, spółek może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej pozytywnej opinii Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego.
Co ważne, po wejściu w życie ustawy kadencje członków organów nadzorczych i organów zarządzających tych pięciu spółek zostaną wygaszone. Osoby zajmujące stanowiska w radach nadzorczych nie stracą ich, ponieważ automatycznie rozpocznie się ich nowa 5-letnia kadencja zapisana w ustawie.
Same spółki zostałyby uznane za podmioty o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu.